338

Φεστιβάλ Βόλου 2016

Αρχείο Παίχτηκε από 30/06/2016 έως 17/07/2016

Σχετικά

ξτφ

Το πρώτο Φεστιβάλ αφιερωμένο στις παραστατικές τέχνες

Ο Βόλος αποκτά το δικό του πολύ προσωπικό και ιδιαίτερο φεστιβάλ. Με έναν τρόπο πρωτοποριακό και εναρμονισμένο με τα πολιτιστικά και πολιτισμικά στοιχεία της ευρύτερης περιοχής της Μαγνησίας, προσπαθώντας να επαναφέρει τη μνήμη και να προσφέρει πολιτισμό, με ένα όραμα που εκτείνεται σε πολυετή ορίζοντα και έχει ως στόχο να αναδείξει τόσο την πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής όσο και να καταστήσει σταδιακά τον Βόλο ως σύγχρονη κοιτίδα πολιτισμού στον ελληνικό και όχι μόνο χάρτη, το πρώτο Φεστιβάλ Βόλου 2016 είναι γεγονός.

Το Θέατρο της Εμπειρίας, σε συνδιοργάνωση με το Δήμο Βόλου σε ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ που ελήφθη στις 16/5/2016334 , το Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π - ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Δήμου Βόλου με απόφαση του Δ.Σ που ελήφθη επίσης στις 16/5/2016, την χορηγία της Ελληνικής Εταιρείας Συντήρησης Σιδηροδρομικού Τροχαίου Υλικού (Ε.Ε.Σ.Σ.Τ.Υ. Α.Ε.) που φιλοξενεί στις εγκαταστάσεις της μέρος των εκδηλώσεων, την υποστήριξη της Περιφέρειας Θεσσαλίας , την Αιγίδα – Υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού και την Αιγίδα του Ε.Ο.Τ ,παρουσιάζει για τρεις συνεχόμενες εβδομάδες από 30 Ιουνίου έως 17 Ιουλίου το Φεστιβάλ Βόλου 2016. Ένα φεστιβάλ με ξεχωριστή ταυτότητα  που επιδιώκει να γίνει θεσμός σε διεθνή κλίμακα, αναδεικνύοντας την παράδοση και πολιτιστικότητα του Ελληνικού Πολιτισμού αλλά και να φέρει το Βόλο στο προσκήνιο της καλλιτεχνικής έκφρασης, δημιουργίας και επικοινωνίας.

Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ θα περιλαμβάνει επαγγελματικές παραγωγές από εμβληματικές παραστάσεις της χρονιάς που διανύουμε, πληθώρα εργαστηριακών σεμιναρίων όπως υποκριτική, σκηνοθεσία ,χορός, θεατρικό κείμενο , διεύθυνση φωτισμού , νευρογλωσσικός προγραμματισμός NLP κ.α από καταξιωμένους επαγγελματίες, εικαστικές εγκαταστάσεις και φωτογραφικές εκθέσεις, όπερα, θέατρο για παιδιά, θέατρο από παιδιά, δράσεις και εργαστήρια για παιδιά, ακαδημαϊκές παραστάσεις, παραστάσεις από ερασιτεχνικές θεατρικές ομάδες της πόλης του Βόλου, αναλόγια ,παραστάσεις χορού και κυρίως πάρα πολλές δράσεις εντός του αστικού ιστού της πόλης.

Ολόκληρη η πόλη του Βόλου θα μεταμορφωθεί τις ημερομηνίες του Φεστιβάλ σε μία μεγάλη διαδραστική σκηνή, σε ένα κινηματογραφικό πλατώ όπου ο καθένας θα μπορεί να συμμετάσχει, να μάθει, να παρακολουθήσει, ακόμη και να γίνει ενεργό μέρος των δράσεων που θα διαδραματίζονται επαναπροσδιορίζοντας κάθε φορά την εξέλιξη τους. Τα γεωγραφικά πλαίσια μέσα στα οποία θα κινηθεί ο κύριος άξονας του Φεστιβάλ εκτείνονται από το Μουσείο Πόλης του Βόλου και τις εγκαταστάσεις της Ε.Ε.Σ.Σ.Τ.Υ. Α.Ε. στον σιδηροδρομικό σταθμό του Βόλου, χώροι οι οποίοι αποτελούν και τις βασικές “σκηνές” του Φεστιβάλ, μέχρι το επιβατικό λιμάνι του Βόλου και τα κτήρια του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, αξιοποιώντας όλους τους ενδιάμεσους χώρους, τόσο εσωτερικούς όσο και εξωτερικούς.

 Τα μοτίβα γύρω από τα οποία θα κινηθεί το Φεστιβάλ φέτος είναι τρία, τόσο σε θεματολογικό όσο και αισθητικό προσανατολισμό. Ο “εν εξελίξει” χαρακτήρας του, η διαρκής αναγέννηση της φύσης  με άμεση αναφορά στο εφήμερο του δημιουργού της, καθώς και οι αισθητικές αναζητήσεις των Εβαρίστο, Τζόρτζιο και Σαβίνιο ντε Κίρικο.

 

Το Φεστιβάλ Βόλου 2016 έρχεται φέτος.....σαν ένα καράβι που θα μας ταξιδέψει σε έναν προορισμό νέο και συναρπαστικό με πάθος για δράση και όρεξη για δημιουργία...

.....σαν ένα τρένο που αυξάνει ταχύτητα σε έναν κόσμο με ταυτότητα Ελληνική

..... «μοναδικές» διαδρομές... με το μπλε της θάλασσας, το μπλε του ουρανού, το λευκό  της πέτρας και το  χρυσό του ήλιου να κυριαρχούν....με την Ελλάδα...να «αναδεικνύει» τον πολιτισμό της.

 

  30/06 Πέμπτη
21:00 μ.μ. ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ Δωρεάν είσοδος Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
01/07 Παρασκευή
Master Class 10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΣΥΓΓΡΑΦΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

Έλενα Πέγκα ( Συγγραφέας – Σκηνοθέτης)

 

Ωδείο Βόλου / Μεταμορφώσεως 1, Βόλος
Εικαστική έκθεση – εγκαίνια 19:00 μ.μ. MIND GAMES
Xsquare Designlab
(Χριστόφορος Κώνστας – Χρήστος Μαγγάνας)
Η έκθεση θα είναι ανοικτή από 1η Ιουλίου εώς 17 Ιουλίου και ώρες 10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ. & 17:30 μ.μ. - 23:00μ.μ.
Δωρεάν είσοδς Ερμού & Κίμωνος /
Πεζόδρομος Ερμού
Φωτογραφική έκθεση - εγκαίνια 20:30 μ.μ. ΔΡΩΜΕΝΑ
Φωτογραφική Λέσχη Βόλου
η έκθεση θα είναι ανοικτή από 1η Ιουλίου εώς 17 Ιουλίου και ώρες 10:00 π.μ. - 13:00 μ.μ. Και από 18:00 μ.μ. - 21:00 μ.μ Δευτέρρα – Παρασκευή
Δωρεάν είσοδος Κέντρο Τέχνης  Giorgio de Chirico 2ος όροφος / Μεταμορφώσεως 3, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. IN THE PIT OF SNAKES
Από τη θεατρική ομάδα Βόλου Δραπαίκτες
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ
Η Μάνια Παπαδημητρίου σε κείμενα Παναγιώτη Μεντή κι σκηνοθεσία Κώστα Καπελώνη από το Θέατρο Τέχνης – Καρόλου Κουν
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
02/07 Σάββατο
Master Class 10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ ( ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Η ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΟΡΙΟΥ)
Άντζελα Μπρούσκου ( Σκηνοθέτης – Ηθοποιός )
Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 16:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ. ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ ( ΟΡΕΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΤΑ ΕΠΙ ΘΗΒΑΣ – ΑΙΣΧΥΛΟΣ )
Μήνα Παπαδημητρίου ( Ηθοποιός )
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. IN THE PIT OF SNAKES
Από τη θεατρική ομάδα Βόλου Δραπαίκτες
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ
Η Μάνια Παπαδημητρίου σε κείμενα Παναγιώτη Μεντή κι σκηνοθεσία Κώστα Καπελώνη από το Θέατρο Τέχνης – Καρόλου Κουν
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Performance 23:00 μ.μ. - 24:00 π.μ. Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ( WORK IN PROGRESS )
Σπουδή στο έργο του Heiner Miller από την Θεατρική Ομάδα <<ΗΝΕΜΟΕΙΣ>> σε σκηνοθεσία Μαρία Μέντεζ
Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
  03/07 Κυριακή
 
Τσίρκο δρόμου 19:30 μ.μ. - 20:30 μ.μ CIRCO TARADAN
Γιώργος Καραμήτρος, Στέλλα Δροσινού και η 7χρονη κόρη τους Βικτωρία – Κορίνα
Παραλία Βόλου / Μπροστά από το κτήριο Παπαστράτος
Performances 20:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΚΥΚΛΟΣ ΑΡΧΙΟΘΕΜΗ ΔΡΑΜΑΤΟΥΡΓΙΑ
Χρύσα Καψούλη, Ένκε Φεζολλάρι, Βέφη Ρέδη σε σκηνοθεσία Σίσσυς Παπαναθασίου, συμμετέχει η ηθοποιός Παρθενόπη Μπουζούρη στη ραψωδία Ω από την Οδύσσεια του Ομήρου σε μετάφραση Δ. Ν. Μαρωνίτη, σκηνοθεσία Άντζελας Μπρούσκου και μουσική Nalyssa Green
Θέατρο Αναύρου / Άναυρος Βόλου
Παράσταση Χορού 20:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ. INNER SPACES
Δημοτική Σχολή Χορού Βόλου
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ. 20 ΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΑ ΤΗΣ ΔΩΡΑΣ ΤΣΟΓΙΑ
Θεατρική ομάδα Βόλου Θρυαλλίδα
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Performance 23:00 μ.μ. - 24:00 π.μ. Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΟΠΛΙΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ( WORK IN PROGRESS )
Σπουδή στο έργο του Heiner Miller από την Θεατρική Ομάδα <<ΗΝΕΜΟΕΙΣ>> σε σκηνοθεσία Μαρία Μέντεζ
Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
 
  04/07 Δευτέρα
 
Ζωγραφική - εγκαίνια 19:00 μ.μ. ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ
Μάνος Αποστολάκης ( Ηράκλειο ) - Francisco Rojas Miramontes ( Μεξικό)
Η έκθεση θα είναι ανοικτή από 4 Ιουλίου εώς 17 Ιουλίου και ώρες 10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ. & 17:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ.
Δωρεάν είσοδος Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
Τσίρκο δρόμου 20:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ. CIRCO TARADAN
Γιώργος Καραμήτρος, Στέλλα Δροσινού και η 7χρονη κόρη τους Βικτωρία – Κορίνα
Παραλία Βόλου / Μπροστά από το κτήριο Παπαστράτος
Performance 21:30 μ.μ. - 22:15 μ.μ. ΣΑ ΛΩ ΜΗ
Θέατρο της Εμπειρίας σε κείμενο – σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
Θέατρο Αναύρου / Άναυρος Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ. 20 ΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΑ ΤΗΣ ΔΩΡΑΣ ΤΣΟΓΙΑ
Θεατρική ομάδα Βόλου Θρυαλλίδα
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
05/07 Τρίτη
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 π.μ. - 11:30 π.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )

 

Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΟΙ ΔΟΥΛΕΣ του Ζενέ
Θεατρική ομάδα Βόλου Νεύμα
Δωρεάν είσοδος Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
 
  06/07 Τετάρτη
 
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 π.μ. - 11:30 π.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
 
  07/07 Πέμπτη
 
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 π.μ. - 11:30 π.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ. ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ
Νίκος Καραγεωργός ( Σκηνοθέτης θεάτρου και Καλλιτεχνικός Διευθυντής του ΔΗ. ΠΕ. ΘΕ. Αγρινίου )
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Δράση δρόμου 19:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ. ΑΣΑΝΣΕΡ
Ομάδα μουσικού αυτοσχεδιασμού << Monday's Drops>>
Δωρεάν είσοδος Nakos Center / Σπυρίδη 30, Βόλος
Master Class 20:30 μ.μ. - 23:30 μ.μ. ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ
Ελευθερία Θεοχάρη
Αυτοβελτίωση – Πνευματική ανάπτυξη – Ενεργειακή θεραπεία
Δωρεάν είσοδος Ανάκτορο Αρχαίας Δημητριάδος
Δράση δρόμου 20:30 μ.μ. - 20:45 μ.μ. ΠΡΕΛΟΥΔΙΟ ΣΤΗΝ ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Φώτης Στρατηγός – Δημήτρης Σκούρτης και Χρυσιάννα Καραμέρη
Δωρεάν είσοδος Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής – Πάρκινκ / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Παράσταση χορού 21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ. ΑΠΟΓΕΙΟΣ
Θένια Αντωνιάδου & Πωλίνα Κρεμαστά σε χορογραφία Πωλίνας Κρεμαστά
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
 
  08/07 Παρασκευή
 
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 π.μ. - 11:30 π.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωράν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 16:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ. ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΤΟΠΙΟ
Πωλίνα Κρεμαστά ( Χορογράφος – Χορεύτρια )Εξελίσσεται στον κεντρικό ιστό της πόλης του Βόλου με συμμετοχή ηθοποιών ερασιτέχνων και χορευτών 
Σημείο έναρξης Πλατεία Ελευθερίας
Δράση δρόμου 18:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ. ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Αγγελική Μέλη
Δωρεάν είσοδος Αθανασίου Διάκου & Πλάτωνος / Μεταμόρφωση Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Master Class 20:30 μ.μ. - 23:30 μ.μ. ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ
Ελευθερία Θεοχάρη
Αυτοβελτίωση – Πνευματική ανάπτυξη – Ενεργειακή θεραπεία
Δωρεάν είσοδος Ανάκτορο Αρχαίας Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:10 μ.μ. ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ – ΛΙΠΕΣΑΝΟΡΕΣ
Γεωργία Ζώη, Ελίζα Σολωμού, Ντομένικα Ρέγκου, Ορνέλα Λούτη, Αρετή Κοκκίνου σε σκηνοθεσία Κατερίνα Μαντέλη και συγγραφή Δημήτρης Βαρβαρήγος
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
 
  09/07 Σάββατο
 
Master Class 16:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ. ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΤΟΠΙΟ
Πωλίνα Κρεμαστά ( Χορογράφος – Χορεύτρια )Εξελίσσεται στον κεντρικό ιστό της πόλης του Βόλου με συμμετοχή ηθοποιών ερασιτέχνων και χορευτών 
Σημείο έναρξης Πλατεία Ελευθερίας
Master Class 18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Performance 21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΔΕΛΦΥΣ
Χριστίνα Βασιλιάδου, Νίκη Γρανά, Αλεξάνδρα Πρεδάρη σε σκηνοθεσία – κείμενο Σταυριάννας Δαουτή
Δωρεάν είσοδος Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ. ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ – ΛΙΠΕΣΑΝΟΡΕΣ
Γεωργία Ζώη, Ελίζα Σολωμού, Ντομένικα Ρέγκου, Ορνέλα Λούτη, Αρετή Κοκκίνου σε σκηνοθεσία Κατερίνα Μαντέλη και συγγραφή Δημήτρης Βαρβαρήγος
Θέατρο Αλώνι, Άγιος Γεώργιος - Πήλιο
Θεατρική παράσταση 21:15 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΙΣΜΗΝΗ του Γιάννη Ρίτσου
Ισμήνη του Γιάννη Ρίτσου σε σκηνοθεσία Βασίλη Νικολαϊδη, Ισμήνη η Μαριάνθη Σοντάκη
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
10/07 Κυριακή
Master Class 10:00 π.μ. - 14:00 μ.μ. ΤΟ ΕΞΥΠΝΟ ΣΩΜΑ (Κινησιολογία )
Δρόσος Σκώτης ( Ηθοποιός ) συνεργάτης του Δημήτρη Παπαϊωάννου
Σχολή Χορού Βόλου
Master Class 20:30 μ.μ. - 23:30 μ.μ. ΑΦΘΟΝΙΑ
Ελευθερία Θεοχάρη
Αυτοβελτίωση – Πνευματική ανάπτυξη – Ενεργειακή θεραπεία
Δωρεάν είσοδος Ανάκτορο Αρχαίας Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΠΟΔΑΓΡΑΣ ή ΟΙΔΙΠΟΥΣ ΤΥΡΑΝΝΟΣ του Percy Shelley
Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου – Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Ναυπλίου σε σκηνοθεσία Γιάννη Λεοντάρη
Σιδηροδρομικός Σταμθός Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:15 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΙΣΜΗΝΗ του Γιάννη Ρίτσου
Ισμήνη του Γιάννη Ρίτσου σε σκηνοθεσία Βασίλη Νικολαϊδη, Ισμήνη η Μαριάνθη Σοντάκη
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Όπερα από παιδιά και νέους 21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ του Αντουάν Ντε Σαιντ – Εξυπερύ
Όπερα από παιδιά και νέους από το μουσικό σύνολο “Tettix”, με μουσικοπαιδαγωγό την Τέτη Αϊβατζίδου και σκηνοθεσία Δημήτρη Δεγαϊτη
Θερινό Δημοτικό Θέατρο Νέας Ιωνίας ( Μανδηλαρά & Σταδίου απέναντι από το πολιτιστικό κέντρο Νέας Ιωνίας Βόλου )
 
  11/07 Δευτέρα
 
Master Class 18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Προβολή Ντοκιμαντέρ 21:00 μ.μ. - 23:30 μ.μ. ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΖΟΡΤΖΙΟ ΝΤΕ ΚΙΡΙΚΟ
Προβολή ντοκιμαντέρ Aenigma est, παραγωγή ΕΡΤ ( 1990 )
σκηνοθεσία Δημήτρη Μαυρίκιου, θα ακολουθήσει προβολή αρχειακού υλικού για τον Βόλο πριν το 1955 και θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό
Δωρεάν είσοδος Θερινός Κινηματογράφος Εξωραϊστική
Performance 21:30 μ.μ. - 22:15 μ.μ. ΣΑ ΛΩ ΜΗ
Θέατρο της Εμπειρίας σε κείμενο – σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
Θέατρο Αναύρου / Άναυρος Βόλου
Όπερα από παιδιά και νέους 21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ του Αντουάν Ντε Σαιντ – Εξυπερύ
Όπερα από παιδιά και νέους από το μουσικό σύνολο “Tettix”, με μουσικοπαιδαγωγό την Τέτη Αϊβατζίδου και σκηνοθεσία Δημήτρη Δεγαϊτη
Θερινό Δημοτικό Θέατρο Νέας Ιωνίας ( Μανδηλαρά & Σταδίου απέναντι από το πολιτιστικό κέντρο Νέας Ιωνίας Βόλου )
Δράση δρόμου 18:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ. ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Αγγελική Μέλη
Δωρεάν είσοδος Αθανασίου Διάκου & Πλάτωνος / Μεταμόρφωση Βόλος
12/07 Τρίτη
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 μ.μ. - 11:30 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 10:00 π.μ. - 13:00 μ.μ. ΚΑΤΑΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ – NLP
Η Μυρτώ Ραφτοπούλου Dr. Κυτταρικής Βιολογίας NLP Trainer, Ναταλία Στυλιανού Ηθοποιός / Χορογράφος
Δωρεάν είσοδος Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Δράση δρόμου 18:30 μ.μ. - 21:30 μ.μ. ΑΚΑΛΥΠΤΟΣ
Αγγελική Μέλη
Δωρεάν είσοδος Αθανασίου Διάκου & Πλάτωνος / Μεταμόρφωση Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΑΚΟΥΣΙΟΙ ΔΡΟΜΟΙ
Θεατρική ομάδα Βόλου Ροή
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
13/07 Τετάρτη
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 μ.μ. - 11:30 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 14:00 μ.μ. - 17:00 μ.μ. ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ – ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
Κατερίνα Μαραγκουδάκη ( Cinematographer & Lighting Designer )
Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
Θεατρική παράσταση 22:30 μ.μ. - 24:00 π.μ. ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ
Ναταλία Στυλιανού ( Σκηνοθεσία – Δραματουργική σύνθεση )
Με την συμετοχή 9 ηθοποιών
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
14/07 Πέμπτη
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 μ.μ. - 11:30 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 16:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ. ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ
Κωνσταντίνος Γιάνναρης ( Σκηνοθέτης κινηματογράφου )
Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Παράσταση Χορού 21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ. BETELGEZ
Από την ομάδα χορού “Και όμως κινείται” σε χορογραφία Χριστίνας Σουγιουλτζή
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Παιδική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:20 μ.μ. ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΤΟΥ ΑΙΣΩΠΟΥ
Από την θεατρική ομάδα “Μικρός Βορράς” σε σκηνοθεσία Τάσος Ράτζος
Θέατρο Αγριάς / Αγριά Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:30 π.μ. ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ
Ναταλία Στυλιανού ( Σκηνοθεσία – Δραματουργική σύνθεση )
Με την συμετοχή 9 ηθοποιών
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
15/07 Παρασκευή
Σεμινάριο για παιδιά 10:00 μ.μ. - 11:30 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Σεμινάριο για παιδιά 12:30 μ.μ. - 14:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ ( Εκπαιδευτικό – κινητικό πρόγραμμα για παιδιά )
Αριάδνη Παπαπαναγιώτου, Έμυ Αμερικάνου, Μαρία Μαντούκου
( Για παιδιά ηλικίας 9 – 11 ετών )
Δωρεάν Δημοτική Σχολή Χορού / Κουταρέλια & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Παράσταση Σκυτάλης 19:00 μ.μ. - 20:00 μ.μ. ΣΚΥΤΑΛΗ
Η παράσταση από τα ίδια τα παιδιά που συμμετέχουν στο σεμινάριο Σκυτάλη
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Master Class 18:00 μ.μ. - 21:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ ( Θεατρική έρευνα, παρουσίαση υλικού )
Ανδρονίκη Χριστάκη ( Ηθοποιός – Σκηνοθέτης )( Θα συμμετέχουν 30 ερασιτέχνες ηθοποιοί ) 
Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
Παράσταση Χορού 21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ. BETELGEZ
Από την ομάδα χορού “Και όμως κινείται” σε χορογραφία Χριστίνας Σουγιουλτζή
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:30 μ.μ. ΚΤΗΝΩΔΙΑ
Θέατρο της Εμπείριας
σε κείμενα Δημήτρη Δημιτριάδη και σκηνοθεσία Νίκου Φυτά
Μουσείο της Πόλης /
Φερών 17, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΜΗΔΕΙΑ
Παράσταση από τους ίδιους τους συμμετέχοντες σε σκηνοθεσία Ανδρονίκης Χριστάκη
Δωρεάν είσοδος Αρχαίο Θέατρο Δημητριάδος
16/07 Σάββατο
Master Class 14:00 μ.μ. - 17:00 μ.μ. ΤΟ ΦΩΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ – ΘΕΑΤΡΟ
Κατερίνα Μαραγκουδάκη ( Cinematographer & Lighting Designer )
Ωδείο Βόλου / Μεταμορφόσεως 1, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:10 μ.μ. FRIDAY BLOODY FRIDAY
Θεατρική ομάδα “Ουκ – Νουκ” σε σκηνοθεσία Πάνου Δεληνικόπουλου
Θέατρο Παλιάς Ηλεκτρικής / Χατζηαργύρη & Ρήγα Φεραίου, Βόλος
Θεατρική παράσταση 21:00 μ.μ. - 22:00 μ.μ. ΑΚΟΥΣΙΟΙ ΔΡΟΜΟΙ
Θεατρική ομάδα Βόλου Ροή
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Θέατρο δρόμου 22:15 μ.μ. - 23:15 μ.μ. ΩΔΗ ΣΤΟΝ ΜΥΘΟ. Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ
ΟΜΜΑ studio ( από το Ηράκλειο Κρήτης )
Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου
Θεατρική παράσταση 21:30 μ.μ. - 23:00 μ.μ. ΟΙ ΔΟΥΛΕΣ του Ζενέ
Θεατρική ομάδα Βόλου Νεύμα
Δωρεάν είσοδος Ερμού & Μωυσέως / Πεζόδρομος Ερμού
17/07 Κυριακή
21:00 μ.μ. ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ Δωρεάν είσοδος Σιδηροδρομικός Σταθμός Βόλου