Σκηνοθέτης: Τάσος Πυργιέρης
Σκηνογραφία: Κατερίνα Κανελλοπούλου
Κοστούμια: Μαρία Τσιώτη
Φωτισμοί: Τάσος Πυργιέρης
Ερμηνεύουν: Σταύρος Καραγιάννης, Ρένα Κυπριώτη, Γιάννης Παναγόπουλος, Τάσος Πυργιέρης
Σχετικά
Μια συνεργασία του Εθνικού Θεάτρου με τον Όμιλο ΟΑΣΑ
Το 2019 και μετά την επιτυχημένη παρουσίαση της Αρκούδας του Τσέχωφ το περασμένο καλοκαίρι το Εθνικό Θέατρο και ο ΟΑΣΑ παρουσιάζουν τις Ιστορίες καθ’ οδόν. Πρόκειται για εύθυμες διηγήσεις για τις πρώτες προσπάθειες οργάνωσης του ελληνικού κράτους και της πρωτεύουσάς του, τους ανθρώπους, τις συνήθειες και τις παραδόσεις τους.
Η σκηνή μέσα στο Λεωφορείο αναδεικνύει με τον πιο εύσχημο και απολαυστικό τρόπο τη σχέση του χθες με το σήμερα. Μια πρωτότυπη, εμπνευσμένη και ευχάριστη παράσταση που συνδυάζει τη γλυκιά μνήμη με την ορμή του αύριο με αφορμή αφηγήσεις, διηγήσεις αλλά και ευθυμογραφήματα του Βασίλη Αττικού.
- 06/04 19:30Κερατσίνι (έμπροσθεν πρώην Δημαρχείου Δραπετσώνας)
- 06/04 20:30Κερατσίνι (έμπροσθεν πρώην Δημαρχείου Δραπετσώνας)
- 10/04 19:00Χαλάνδρι (κεντρική πλατεία Χαλανδρίου)
- 10/04 20:30Χαλάνδρι (κεντρική πλατεία Χαλανδρίου)
- 11/04 19:00Χαλάνδρι (κεντρική πλατεία Χαλανδρίου)
- 11/04 20:30Χαλάνδρι (κεντρική πλατεία Χαλανδρίου)
- 12/04 19:00Πικέρμι (Κεντρική πλατεία)
- 12/04 20:30Πικέρμι (Κεντρική πλατεία)
- 13/04 19:00Γέρακας (Πάρκινγκ Κολυμβητηρίου)
- 13/04 20:30Γέρακας (Πάρκινγκ Κολυμβητηρίου)
- 17/04 19:00Άλσος Αιγάλεω (Μπαρουτάδικο)
- 17/04 20:30Άλσος Αιγάλεω (Μπαρουτάδικο)
- 18/04 19:00Άλσος Αιγάλεω (Μπαρουτάδικο)
- 18/04 20:30Άλσος Αιγάλεω (Μπαρουτάδικο)
- 19/04 19:00Νέα Φιλαδέλφεια (έμπροσθεν Δημαρχείου, Δεκελείας 97)
- 19/04 20:30Νέα Φιλαδέλφεια (έμπροσθεν Δημαρχείου, Δεκελείας 97)
- 20/04 19:00Νέα Φιλαδέλφεια (έμπροσθεν Δημαρχείου, Δεκελείας 97)
- 20/04 20:30Νέα Φιλαδέλφεια (έμπροσθεν Δημαρχείου, Δεκελείας 97)
- 02/05 19:30Περιστέρι (Άλσος Περιστερίου, Αγίου Βασιλείου 63)
- 02/05 20:30Περιστέρι (Άλσος Περιστερίου, Αγίου Βασιλείου 63)
- 03/05 19:30Περιστέρι (Άλσος Περιστερίου, Αγίου Βασιλείου 63)
- 03/05 20:30Περιστέρι (Άλσος Περιστερίου, Αγίου Βασιλείου 63)
- 08/05 19:30Άλιμος (πλατεία Μονεμβασιάς ή Παναγούλη)
- 08/05 20:30Άλιμος (πλατεία Μονεμβασιάς ή Παναγούλη)
- 09/05 19:30Άλιμος (πλατεία Μονεμβασιάς ή Παναγούλη)
- 09/05 20:30Άλιμος (πλατεία Μονεμβασιάς ή Παναγούλη)
- 10/05 19:30Άλιμος (πλατεία Μονεμβασιάς ή Παναγούλη)
- 10/05 20:30Άλιμος (πλατεία Μονεμβασιάς ή Παναγούλη)
- 11/05 19:30Άλιμος (πλατεία Μονεμβασιάς ή Παναγούλη)
- 11/05 20:30Άλιμος (πλατεία Μονεμβασιάς ή Παναγούλη)
- 15/05 19:30Κορωπί (Λ. Βασιλέως Κωνσταντίνου 47)
- 15/05 20:30Κορωπί (Λ. Βασιλέως Κωνσταντίνου 47)
- 16/05 19:30Κορωπί (Λ. Βασιλέως Κωνσταντίνου 47)
- 16/05 20:30Κορωπί (Λ. Βασιλέως Κωνσταντίνου 47)
- 30/05 19:30Ίλιον (έναντι Δημαρχείου)
- 30/05 20:30Ίλιον (έναντι Δημαρχείου)
- 31/05 19:30Ίλιον (έναντι Δημαρχείου)
- 31/05 20:30Ίλιον (έναντι Δημαρχείου)
- 01/06 19:30Ίλιον (έναντι Δημαρχείου)
- 01/06 20:30Ίλιον (έναντι Δημαρχείου)
- 05/06 19:30Καλλιθέα (Επικάλυψη ποταμού Ιλισσού, στη συμβολή με την οδό Φιλαρέτου)
- 05/06 20:30Καλλιθέα (Επικάλυψη ποταμού Ιλισσού, στη συμβολή με την οδό Φιλαρέτου)
- 06/06 19:30Καλλιθέα (Επικάλυψη ποταμού Ιλισσού, στη συμβολή με την οδό Φιλαρέτου)
- 06/06 20:30Καλλιθέα (Επικάλυψη ποταμού Ιλισσού, στη συμβολή με την οδό Φιλαρέτου)
- 07/06 19:30Μοσχάτο - Ταύρος (δημαρχείο Μοσχάτου)
- 07/06 20:30Μοσχάτο - Ταύρος (δημαρχείο Μοσχάτου)
- 08/06 19:30Μοσχάτο - Ταύρος (δημαρχείο Μοσχάτου)
- 08/06 20:30Μοσχάτο - Ταύρος (δημαρχείο Μοσχάτου)
- 12/06 19:30Βάρκιζα (παραλία - λιμάνι Βάρκιζας)
- 12/06 20:30Βάρκιζα (παραλία - λιμάνι Βάρκιζας)
- 13/06 19:30Βάρκιζα (παραλία - λιμάνι Βάρκιζας)
- 13/06 20:30Βάρκιζα (παραλία - λιμάνι Βάρκιζας)
- 15/06 19:30Χριστοδούλειο ίδρυμα
- 19/06 19:30Βούλα (πλατεία Ιμίων, δημοτ. παρκινγκ έναντι Ι.Ν. Αγ. Ιωάννου)
- 19/06 20:30Βούλα (πλατεία Ιμίων, δημοτ. παρκινγκ έναντι Ι.Ν. Αγ. Ιωάννου)
- 20/06 19:30Βούλα (πλατεία Ιμίων, δημοτ. παρκινγκ έναντι Ι.Ν. Αγ. Ιωάννου)
- 20/06 20:30Βούλα (πλατεία Ιμίων, δημοτ. παρκινγκ έναντι Ι.Ν. Αγ. Ιωάννου)
- 21/06 19:30Βουλιαγμένη (πλατεία Νυμφών)
- 21/06 20:30Βουλιαγμένη (πλατεία Νυμφών)
- 22/06 19:30Βουλιαγμένη (πλατεία Νυμφών)
- 22/06 20:30Βουλιαγμένη (πλατεία Νυμφών)
- 26/06 19:30Νέο Ηράκλειο (έμπροσθεν Πολυκέντρου)
- 26/06 20:30Νέο Ηράκλειο (έμπροσθεν Πολυκέντρου)
- 27/06 17:00Παλαιό Αμαξοστάσιο Ο.ΣΥ στο Γκάζι
- 27/06 18:00Παλαιό Αμαξοστάσιο Ο.ΣΥ στο Γκάζι
- 28/06 17:00Παλαιό Αμαξοστάσιο Ο.ΣΥ στο Γκάζι
- 28/06 18:00Παλαιό Αμαξοστάσιο Ο.ΣΥ στο Γκάζι
- 29/06 17:00Παλαιό Αμαξοστάσιο Ο.ΣΥ στο Γκάζι
- 29/06 18:00Παλαιό Αμαξοστάσιο Ο.ΣΥ στο Γκάζι
- 11/07 20:00Πετρούπολη (πλατεία Ηρώ)
- 11/07 21:00Πετρούπολη (πλατεία Ηρώ)
- 12/07 20:00Πετρούπολη (πλατεία Ηρώ)
- 12/07 21:00Πετρούπολη (πλατεία Ηρώ)
- 18/07 20:00Ελευσίνα (πλατεία Ηρώων)
- 18/07 21:00Ελευσίνα (πλατεία Ηρώων)
- 19/07 20:00Ελευσίνα (πλατεία Ηρώων)
- 19/07 21:00Ελευσίνα (πλατεία Ηρώων)
- 20/07 20:00Ελευσίνα (πλατεία Ηρώων)
- 20/07 21:00Ελευσίνα (πλατεία Ηρώων)
- 24/07 20:00Ζωγράφου (πλατεία Γαρδένιας)
- 24/07 21:00Ζωγράφου (πλατεία Γαρδένιας)
- 25/07 20:00Ζωγράφου (πλατεία Γαρδένιας)
- 25/07 21:00Ζωγράφου (πλατεία Γαρδένιας)
- 05/09 20:00Ζάππειο Μέγαρο
- 05/09 21:00Ζάππειο Μέγαρο
- 06/09 20:00Ζάππειο Μέγαρο
- 06/09 20:30
- 06/09 21:00Ζάππειο Μέγαρο
- 07/09 20:00Ζάππειο Μέγαρο
- 07/09 21:00Ζάππειο Μέγαρο
- 08/09 20:00Ζάππειο Μέγαρο
- 08/09 21:00Ζάππειο Μέγαρο
- 12/09 20:00Ζάππειο Μέγαρο
- 12/09 21:00Ζάππειο Μέγαρο
- 13/09 20:00Ζάππειο Μέγαρο
- 13/09 21:00Ζάππειο Μέγαρο
- 14/09 20:00Ζάππειο Μέγαρο
- 14/09 21:00Ζάππειο Μέγαρο
- 15/09 20:00Ζάππειο Μέγαρο
- 15/09 21:00Ζάππειο Μέγαρο
- 18/09 19:30Βριλήσσια, πλατεία Αναλήψεως
- 18/09 20:30Βριλήσσια, πλατεία Αναλήψεως
- 19/09 19:30Βριλήσσια, πλατεία Αναλήψεως
- 19/09 20:30Βριλήσσια, πλατεία Αναλήψεως
- 20/09 18:00Πειραϊκός Σύνδεσμος (Πλατεία Δημαρχείου, Πειραιάς)
- 20/09 19:00Πειραϊκός Σύνδεσμος (Πλατεία Δημαρχείου, Πειραιάς)
- 21/09 18:00Πειραϊκός Σύνδεσμος (Πλατεία Δημαρχείου, Πειραιάς)
- 21/09 19:00Πειραϊκός Σύνδεσμος (Πλατεία Δημαρχείου, Πειραιάς)
- 25/09 19:30Γαλάτσι, Πλατεία Ελευθερίας
- 25/09 20:30Γαλάτσι, Πλατεία Ελευθερίας
- 26/09 19:30Γαλάτσι, Πλατεία Ελευθερίας
- 26/09 20:30Γαλάτσι, Πλατεία Ελευθερίας
- 27/09 19:30Άλσος Βεΐκου, Πάρκο Σκύλων
- 27/09 20:30Άλσος Βεΐκου, Πάρκο Σκύλων
- 28/09 19:30Άλσος Βεΐκου, Πάρκο Σκύλων
- 28/09 20:30Άλσος Βεΐκου, Πάρκο Σκύλων
- 04/10 20:00Πλατεία Συντάγματος
- 04/10 21:00Πλατεία Συντάγματος
- 09/10 19:30Μέγαρα ( έμπροσθεν ΚΑΠΗ Μεγάρων)
- 09/10 20:30Μέγαρα ( έμπροσθεν ΚΑΠΗ Μεγάρων)
- 10/10 19:30Μέγαρα ( έμπροσθεν ΚΑΠΗ Μεγάρων)
- 10/10 20:30Μέγαρα ( έμπροσθεν ΚΑΠΗ Μεγάρων)
- 11/10 19:30Νέα Πέραμος (έμπροσθεν ΚΑΠΗ Νέας Περάμου)
- 11/10 20:30Νέα Πέραμος (έμπροσθεν ΚΑΠΗ Νέας Περάμου)
- 12/10 19:30Νέα Πέραμος (έμπροσθεν ΚΑΠΗ Νέας Περάμου)
- 12/10 20:30Νέα Πέραμος (έμπροσθεν ΚΑΠΗ Νέας Περάμου)
- 31/10 19:30Δήμος Παπάγου Χολαργού (έμπροσθεν Δημαρχείου Χολαργού)
- 31/10 20:30Δήμος Παπάγου Χολαργού (έμπροσθεν Δημαρχείου Χολαργού)
- 01/11 19:30Δήμος Παπάγου Χολαργού (έμπροσθεν Δημαρχείου Χολαργού)
- 01/11 20:30Δήμος Παπάγου Χολαργού (έμπροσθεν Δημαρχείου Χολαργού)
- 02/11 19:30Δήμος Παπάγου Χολαργού (έμπροσθεν Δημαρχείου Χολαργού)
- 02/11 20:30Δήμος Παπάγου Χολαργού (έμπροσθεν Δημαρχείου Χολαργού)
- 06/11 19:30Δήμος Αγίας Βαρβάρας (Μνημείο Ηρώων)
- 06/11 20:30Δήμος Αγίας Βαρβάρας (Μνημείο Ηρώων)
- 07/11 19:30Δήμος Αγίας Βαρβάρας (Μνημείο Ηρώων)
- 07/11 20:30Δήμος Αγίας Βαρβάρας (Μνημείο Ηρώων)
- 08/11 19:30Δήμος Μεταμόρφωσης (έναντι Δημαρχείου)
- 08/11 20:30Δήμος Μεταμόρφωσης (έναντι Δημαρχείου)
- 09/11 19:30Δήμος Μεταμόρφωσης (έναντι Δημαρχείου)
- 09/11 20:30Δήμος Μεταμόρφωσης (έναντι Δημαρχείου)
- 13/11 19:30Καλλιθέα (πλατεία Δαβάκη)
- 13/11 20:30Καλλιθέα (πλατεία Δαβάκη)
- 14/11 19:30Καλλιθέα (πλατεία Δαβάκη)
- 14/11 20:30Καλλιθέα (πλατεία Δαβάκη)
- 20/11 19:30Δήμος Κεκρωπίας. (Αγία Μαρίνα. Δημοτικό Γυμναστήριο)
- 20/11 20:30Δήμος Κεκρωπίας. (Αγία Μαρίνα. Δημοτικό Γυμναστήριο)
- 21/11 19:30Δήμος Κεκρωπίας. (Κορωπί. Μπροστά στο θέατρο Δεξαμενής)
- 21/11 20:30Δήμος Κεκρωπίας. (Κορωπί. Μπροστά στο θέατρο Δεξαμενής)
- 22/11 19:30Φεστιβάλ Μικρό Παρίσι Αθηνών (πλατεία Καραϊσκάκη)
- 22/11 20:30Φεστιβάλ Μικρό Παρίσι Αθηνών (πλατεία Καραϊσκάκη)
- 29/11 19:30Φεστιβάλ Μικρό Παρίσι Αθηνών (πλατεία Αυδή)
- 29/11 20:30Φεστιβάλ Μικρό Παρίσι Αθηνών (πλατεία Αυδή)
- 30/11 19:30Φεστιβάλ Μικρό Παρίσι Αθηνών (πλατεία Αυδή)
- 30/11 20:30Φεστιβάλ Μικρό Παρίσι Αθηνών (πλατεία Αυδή)
Ώρες παραστάσεων: 19:30 και 20:30
* Παραστάσεις Ιουλίου - Ώρες έναρξης: 20:00 και 21:00
Οι στάσεις του Θεάτρου Εxpress θα ανακοινώνονται και στο www.n-t.gr και στο www.oasa.gr.
Δραματολόγος: Ειρήνη Μουντράκη
Σχεδιασμός μακιγιάζ: Ρούλα Λιανού
Σχεδιασμός κομμώσεων - Περούκες: Ιουλία Συγριμή
Φωτογράφος παράστασης: Χριστίνα Μπράτουσκα
Εισιτήρια: Είσοδος ελεύθερη, Τα δελτία εισόδου για το κοινό θα διατίθενται μια ώρα πριν την έναρξη της παράστασης.