Διασκευή: Μπάμπης Κλαλιώτης
Σκηνοθέτης: Μπάμπης Κλαλιώτης
Ερμηνεύουν: Μάνθος Καλαντζής, Βαρβάρα Καρά, Κώστας Καραμουσάλης
Περιγραφή
Μια ξεκαρδιστική κωμωδία για την επίσκεψη ενός άνδρα, που πρόκειται να γίνει διάσημος, σ΄έναν ήδη διάσημο ψυχίατρο, στη Βιέννη του 1920, ζητώντας τη βοήθειά του, μια και η σεξουαλική του ζωή δεν είναι αυτή που θα επιθυμούσε ο ίδιος...
Περισσότερα
Όταν ο Hitler συνάντησε τον Freud…
Ποιος είναι όμως ο ασθενής που επισκέπτεται τον διασημότερο ψυχίατρο στον κόσμο για να τον βοηθήσει να αντιμετωπίσει τα προβλήματα αυτά;
Στις 28 Μαρτίου το Mein Κomplex, κάνει πρεμιέρα στο Θέατρο Άλφα και φέρνει τον Χίτλερ και την φιλενάδα του Κριστίν στο ιατρείο του Σίγκμουντ Φρόυντ!
Ο Φρόυντ αναλαμβάνει να βοηθήσει αυτό το …ασυνήθιστο ζευγάρι, και δεν αργεί να ξεκινήσει μια σειρά από αναπάντεχες, «δυσάρεστες», αλλά εξαιρετικά κωμικές καταστάσεις. Οι μορφές του υποψήφιου δικτάτορα και του διασημότερου ψυχίατρου είναι σκιαγραφημένες με γλαφυρότητα και πολύ χιούμορ.
ΔΙΑΣΚΕΥΗ - ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Μπάμπης Κλαλιώτης
ΣΚΗΝΙΚΑ: Σοφία Κόκκουρα
ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ: Ζωή Αρβανίτη
ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ - ΤΣΕΛΟ: Σταύρος Παργινός
ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Μόνικα Κολοκοτρώνη
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΦΩΤΙΣΜΩΝ: EVENTS DYNAMICS
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Σταυρούλα Παναγοπούλου
ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ: Χάρης Μαραγκός
Τσέλο: Σταύρος Παργινός
Με μεγάλη απογοήτευση, διαπιστώσαμε φτάνοντας στο θέατρο, πως η παράσταση της Τρίτης 26/04/2016 δεν θα παιζόταν. Ελπίζουμε την επόμενη φορά να είμαστε πιο τυχεροί και να έχουμε έγκυρη ενημέρωση από θεατρομάνια. Καλή Ανάσταση σε όλους!
Δυστυχώς η παράσταση της 26/04/16 δεν πραγματοποιήθηκε, γιατί η τελευταία παράσταση ήταν αυτή της 24/04/16. Ευχαριστώ πολύ τη θεατρομάνια για τις προσκλήσεις! Μιαν ετέραν φοράν!!
Την περασμένη Δευτέρα απόλαυσα την υπέροχη παράσταση Mein Komplex στο θέατρο Άλφα.Η αλήθεια είναι πως νόμιζα ό,τι η παράσταση θα ήταν μια ψυχολογική σύγκρουση ανάμεσα στις δύο ιστορικές μορφές της ανθρώπινης ιστορίας, τον Σίγκμουντ Φρόυντ και τον Αδόλφο Χίτλερ, ωστόσο το αποτέλεσμα με αποζημίωσε έτσι και αλλιώς.. Η παράσταση μας είναι μια τρυφερή, ρομαντική κομεντί γεμάτη περισσή αλήθεια και συγκίνηση.. Όλα τα παιδιά δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους και πραγματικά νιώθουμε μια γλύκα και μια θαλπωρή με το παίξιμό τους..! Είναι όλοι εξαιρετικοί, ο πάντα καλός Μάνθος, η πολύ όμορφη Βαρβάρα, ο δυναμικός Κώστας..Ειδικά η ερμηνεία του Κώστα Καραμουσάλη ήταν πολύ δυνατή καθώς απέδωσε σε ικανοποιητικό βαθμό τον χαρακτήρα, την κοσμοθεωρία και την ψυχολογία του Χίτλερ καθώς αυτά εξελίσσονταν με την πάροδο του ιστορικού χρόνου..Η σκηνοθεσία του Μπάμπη Κλαλιώτη είναι πολύ καλή καθώς αφενός παίρνει το καλύτερο από τους ηθοποιούς του και αφενώς μας χαρίζει άφθονα χαμόγελα και αληθινή συγκίνηση..Σε ευχαριστούμε πολύ Μπάμπη..! Ο γνωστός σκηνοθέτης είναι πάντα σοβαρός και μετρημένος και έχει ένα μεγάλο χάρισμα: πιάνει τον παλμό και τα ενδιαφέροντα των θεατών..!
Ευχαριστούμε πολύ ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ για την ευκαιρία που μου δώσατε να παρακολουθήσω αυτή την πολύ όμορφη παράσταση! Να είστε όλοι καλά! Καλή συνέχεια!
Πολύ ευχάριστη παράσταση, με πολύ καλές ερμηνείες και από τους τρεις ηθοποιούς! Αρκετές στιγμές γέλιου που προέκυπταν τόσο από το έξυπνο χιούμορ του σεναρίου, όσο και από την χημεία των ηθοποιών. Κι ένας πολύ καλά δουλεμένος "Χιτλερ'.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ!
Πολύ καλή παράσταση, με ωραίες ερμηνείες
Από τις ωραιότερες παραστάσεις που παρακολούθησα φέτος! Ωραία υπόθεση, πολύ καλές ερμηνείες και πολύ ιδιαίτερη σκηνοθεσία! Εκπληκτική προσθήκη η συνοδεία ζωντανής μουσικής. Μην την χάσετε!!!!
Ωραία και πολύ ευχάριστη παράσταση με καλές ερμηνείες, σκηνοθεσία και μουσική υπόκρουση
Ευχαριστώ πολυ την κυρία Ευγενία Δημάκη για την πρόσκληση! ! Ηταν πολυ ωραία και ειδικά η ζωντανή μουσική!
Ηταν παρα πολυ ωραια παράσταση, οι ηθοποιοί παίζαν υπέροχα πολυ καλή θεατρική ομάδα. Με ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!! Ευχαριστώ πολυ τη θεατρομάνια για την πρόσκληση!
υπέροχη παράσταση , με καταπληκτικές ερμηνείες από τους ηθοποιούς, γρήγορο και χιουμοριστικό το σενάριο. Εξαιρετική η συνοδεία του τσέλο . Ευχαριστώ θεατρομάνια για άλλη μια φορά.....
ΦΟΒΕΡΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.ΣΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ.ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΗΘΟΠΟΙΟΙ.ΒΓΑΖΕΙ ΓΕΛΙΟ .Η ΔΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΥΠΟΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΒΙΟΛΟΝΤΣΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΗ ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ.
Χαίρετε! Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τη Θεατρομανία για την πρόσκληση. Απόψε είδα το mein complex...Πρόκειται για ένα ευχάριστο έργο με ευφάνταστο κείμενο...υπάρχουν κάποιες στιγμές γέλιου και γενικά πολλές σκηνές μου έφεραν στο μυαλό τον παλιό ασπρόμαυρο ελληνικό κινηματογράφο...φυσικά αξίζει ιδιαίτερη μνεία στον μουσικό επί σκηνής...και πάλι ευχαριστώ.
υπεροχη παρασταση! μπραβο στις ερμηνειες των ηθοποιων! γελιο πονηρια και φαντασια! εξυπνη αποδοση και σκηνοθεσια! ωραια και πετυχιμενα τα ηχιτικα εφε! την συνιστω ανεπυφιλακτα! ευχαριστουμε την θεατρομανια!
Ανελπιστα ωραία παράσταση.
Υπέροχος ο Χίτλερ
Παρακολουθησα χθες τη παρασταση "mein complex" στο θεατρο Αλφα.Καλοσκηνοθετημενο με καλες ερμηνιες εδινε με χιουμοριστικο τροπο ενα πολυ ακριβες ψυχογραφημα - παρα τα μόνο 70 λεπτα - του Χιτλερ που δικαιολογουσε τη διαμορφωση της προσωπικοτητας του και τα πιστευω του.Ευχαριστω πολύ ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΙΣ.ΕΞΥΠΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΓΕΛΙΟ.ΝΑΤΗΝ ΔΕΙΤΕ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ
Παρακολουθησα την παρασταση με προσκληση του ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ!!!Υπεροχοι οι ηθοποιοι , πολυ καλο το σεναριο με καυστικη σατιρα για μια προσωπικοτητα με κομπλεξ ανωτερωτητας!!Εξαιρετικη η συνοδεια του τσελο....σε ολο το εργο!!!Την προτεινω ανεπιφυλακτα!!
Σάτιρα για μια προσωπικότητα με εμφανές το κόμπλεξ ανωτερώτητας. Απλές και αστείες ατάκες. Ωραία πρεμιέρα.
Καλή επιτυχία εύχομαι. Αρκετό γέλιο και ωραίες ατάκες. Σάτιρα για έναν άνθρωπο που θυμούνται τελικά όλες οι γενιές το ονομά του....