Κείμενο: Αντώνης Τσιπιανίτης Αθερινός
Σκηνοθέτης: Αλέξανδρος Λιακόπουλος – Γιωργής Κοντοπόδης
Σκηνογραφία: Γιωργής Κοντοπόδης
Κοστούμια: Νόρα Πόντι
Φωτισμοί: Μανώλης Μπράτσης
Μουσική: Αλέξανδρος Λιακόπουλος
Ερμηνεύουν: Βάσω Γουλιελμάκη
Περιγραφή
Η Duke Productions παρουσιάζει στο θέατρο Αλκμήνη το έργο του Αντώνη Τσιπιανίτη Αθερινού “Απολυμένη” σε σκηνοθεσία Αλέξανδρου Λιακόπουλου και Γιωργή Κοντοπόδη.
Περισσότερα
Η Μαριέτα εργάζεται ως κοσμικογράφος σε μεγάλο περιοδικό.
Η στήλη της θεωρείται κορυφαία στο είδος της. Πλούσιοι και διάσημοι κάνουν το παν για να δημοσιεύσει φωτογραφία τους. Η ζωή της είναι γεμάτη λάμψη, πάρτι και ταξίδια.
Μια μέρα απολύεται...
Όλες οι “πόρτες” κλείνουν, το τηλέφωνο σιωπά, οι επώνυμες φίλες “εξαφανίζονται”.
Καθώς η μοναξιά και η πείνα την κυκλώνουν, συνειδητοποιεί πως, πριν απολυθεί από τη δουλειά της , ήταν “απολυμένη” από τον ίδιο της τον εαυτό, από την ίδια της τη
Ζωή που τη διέσχισε σαν υπνοβάτρια χωρίς να γνωρίζει ποια είναι, τι θέλει, τι πραγματικά έχει ανάγκη.
Ένα έργο που ακροβατεί ανάμεσα στην κωμωδία και το δράμα, παρακολουθώντας την εσωτερική διαδρομή του ανθρώπου που, μέσα από μια μεγάλη δοκιμασία, ανακαλύπτει τις πιο βαθιές του αλήθειες.
Συντελεστές:
Φωτογραφίες παράστασης: Παντελής Κονσολάκης
Τρέιλερ: Θάνος Αγγελής
Μακιγιάζ: Λένα Καραμάλη
Βοηθός σκηνοθέτη: Μαριλένα Χατζηνικολαΐδη
Οργάνωση παραγωγής: Eυή Τσάφου - Φωτεινή Σάιντερς
Επικοινωνία: Χρύσα Ματσαγκάνη
Social Media: Φωτεινή Σάιντερς
Διεύθυνση παραγωγής: Χρήστος Δούκας
Παραγωγή: Duke Productions
Ηθοποιός πραγματικά ήταν τόσο καταπληκτική και εκφραστική το κειμενάκι καλό ώρες ώρες εντάξει δε με τρέλανε απλά ευχάριστο
Φοβερή παράσταση, μην το χάσει κανείς. Ευχαριστούμε για τις δωρεάν προσκλήσεις.
Πολύ δυνατή και συγκινητική παράσταση και εξαιρετική η ερμηνεία της ηθοποιού. Διατηρεί αμείωτο το ενδιαφέρον !! Ευχαριστούμε Θεατρομανία!
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ,ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ!!
Εξαιρετική ερμηνεία ενός κειμένου που περιγράφει με γλαφυρότητα τη σκληρή πραγματικότητα της παρακμής του lifestyle και της ματαιότητας μιας απολυμένης μεγαλοαστού. Ενδιαφέρουσα σκηνοθεσία, μουσική και κίνηση σε έναν φιλόξενο (αν και υπόγειο) χώρο. Ευχαριστούμε πολύ!
Ένα όμορφο βράδυ με μια καταπληκτική παράσταση Ερμηνεία Σκηνοθεσία μουσική όλα ήταν Υπέροχα!! Διαχρονικό θέμα Η εικονική πραγματικότητα του Ανθρώπου Θεατρομανια ευχαριστούμε πολύ για την πρόσκληση!!!!
Καταπληκτική παράσταση, υπέροχη ερμηνεία .
Τόσο αστεία όσο και σοβαρή
Ευχαριστούμε πολύ θεατρομάνια
Πολύ ωραία παράσταση που πραγματεύεται ένα διαχρονικό θέμα ''την παγίδευση του ανθρώπου σε μια εικονική πραγματικότητα''. Χρήματα, φανταχτερά ρούχα, εκδηλώσεις, συνεντεύξεις και φλας που φωτίζουν την ψεύτικη ζωή σου, αλλά που στην πραγματικότητα σε τυφλώνουν από το να δεις την αλήθεια και ότι αυτό που κρατάς δεν είναι σκύπτρο αλλά μια φθαρμένη μαγκούρα, η οποία κινδυνεύει να σπάσει και να βρεθείς κάτω. Η ερμηνεία της κυρίας Γουλιελμάκη απολαυστική. Πολλά συγχαρητήρια.
Υπέροχο έργο με χιούμορ και συγκίνηση, πολλές αλήθειες και σκέψεις. Αυτές που κάνει ο άνθρωπος όταν ξαφνικά βρεθεί να αιωρείται ανάμεσα σε δύο πραγματικότητες. Εκπληκτική η ερμηνεία της Βάσως Γουλιελμάκη που μας μετέφερε όλα τα συναισθήματα μέσα από πλούτο εκφράσεων, κινήσεων και επικοινωνίας με το κοινό.
Η Παράσταση μας άρεσε πάρα πολύ,και η κ.Γουλιελμάκη καταπληκτική σε έναν ρόλο εξαιρετικά απαιτητικό.
Ευχαριστούμε Θεατρομάνια!!
Πολύ καλές κριτικές Ελπίζω να είμαι τυχερή!!!
Πολύ ωραία παράσταση! Η κυρία Γουλιελμάκη ήταν πολύ εκφραστική, αληθινή, τρυφερή και μας συγκίνησε. Η ιστορία βγαλμένη απ'την ζωή. Αξίζει μην τη χάσετε!
Ένας εξαιρετικός μονόλογος γεμάτος συναίσθημα. Η κυρία Γουλιελμάκη μας καθήλωσε με την ερμηνεία της.
Η ιστορία ήταν ανθρώπινη, αληθινή που μιλάει για τα " πάνω και κάτω" της ζωής όπως άλλωστε ήταν και " η καθαρίστρια " καθώς και όλα τα έργα του Αντώνη Τσιπιανίτη.
Συγχαρητήρια και στο σκηνοθετικό πλέον δίδυμο Λιακόπουλου - Κοντοπόδη που είναι θεατρική εγγύηση. Άλλη μια αξιόλογη παράσταση. Ευχαριστούμε θεατρομάνια!!!
Πολύ όμορφη παράσταση. Ένας μονόλογος γεμάτος συναισθήματα χαράς, λύπης, ανησυχίας, απελπισίας, ελπίδας. Η,Κα Γουλιελμάκη αξιόλογη και εκφραστική. Ευχαριστώ πολύ ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ.
Ευχαριστώ τη θεατρομάνια για την πρόσκληση. Η παράσταση ήταν πολύ ωραία και ερμηνευτικά και σαν παρουσίαση.
Μα τι ωραία παράσταση! Πόσο γλυκιά, συμπαθητική, όμορφη, ανθρώπινη! Κατάθεση ψυχής από την πρωταγωνίστρια, αναπόληση ζωής και κριτική του παρελθόντος. Η ηθοποιός καταπληκτική στον ρόλο της. Το στυλ της, το ύφος της, η κινησιολογία, όλα απίθανα! Δείχνει το έργο καθαρά ότι η ζωή φέρνει τα πάνω κάτω, ανύπαρκτη είναι η σταθερότητα, και θριαμβεύει η απλότητα, όσο κι αν δεν το σκεφτόμαστε..