Αρχική Νέα Εθνικό Θέατρο | Πρόγραμμα πτυχιακών εξετάσεων 2018-2019

Εθνικό Θέατρο | Πρόγραμμα πτυχιακών εξετάσεων 2018-2019

638

ΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2018 – 2019

ΑΝΩΤΕΡΑ ΣΧΟΛΗ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΕΘΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

Σχολείον της Αθήνας – Ειρήνη Παπά

Πειραιώς 52, Τ.Κ. 18547

Νέο Φάληρο, Πειραιάς

Τ: 210 5225634 

Ε: [email protected]

ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Έλσα Ανδριανού

 

Τρίτη 11 Ιουνίου, ώρα 20:30 [ΑΙΘΟΥΣΑ 7]

SMILE!!!

Κινηματογράφος: Πέτρος Σεβαστίκογλου

Σενάριο: Οι σπουδαστές

Διανομή (αλφαβητικά):

Δημήτρης Αποστολόπουλος (Ορέστης), Μελίνα-Θεανώ Βαμπούλα (Εύα), Γιάννης Εγγλέζος (Θωμάς), Μυρτώ-Ειρήνη Θεοδωράκη (Άριελ), Μαριάννα Κιμούλη (Ισμήνη), Ιώ Λατουσάκη (Ιρέν), Τάσος Λέκκας (Αναστάσης), Διονυσία Μπαλαμώτη (Δάφνη), Βασίλης Μπούτσικος (Χαράλαμπος), Χριστίνα Μπρέκου (Άννα), Ελπίδα-Αννα Νικολάου (Αριάννα), Ιοκάστη-Αγαύη Παπανικολάου (Νεφέλη), Γιάννης Χαρκοφτάκης (Δημήτρης), Στρατής Χατζησταματίου (Στέφανος), Γιλμάζ Χουσμέν (Αιμίλιος)

 

Παρασκευή 14 Ιουνίου, ώρα 20:00 [ΘΕΑΤΡΟ]

Μπέρτολτ Μπρεχτ, Η ΟΠΕΡΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ

Μετάφραση: Σωτηρία Ματζίρη

Μετάφραση τραγουδιών: Γιώργος Δεπάστας

Σύνθεση από τα μαθήματα:

Υποκριτική: Γιάννης Μαργαρίτης

Σκηνική Σύνθεση – Ολιστικό Θέατρο: Θοδωρής Αμπαζής

Μουσική (Σολιστικό Τραγούδι): Ειρήνη Καράγιαννη

Μουσική (Χορικό Τραγούδι): Μελίνα Παιονίδου

Κίνηση – Χορός: Φωκάς Ευαγγελινός

Διανομή:

(Με σειρά εμφάνισης)

Κύριος Πήτσαμ: Γιλμάζ Χουσμέν, Δημήτρης Αποστολόπουλος, Στρατής Χατζησταματίου

Κυρία Πήτσαμ: Ελπίδα-Αννα Νικολάου, Μελίνα-Θεανώ Βαμπούλα

Φιλτς: Τάσος Λέκκας

Μάκυ, ο Φονιάς: Γιάννης Χαρκοφτάκης, Βασίλης Μπούτσικος, Τάσος Λέκκας

Πόλυ: Χριστίνα Μπρέκου, Διονυσία Μπαλαμώτη, Ιοκάστη-Αγαύη Παπανικολάου 

Μαθιός: Ιώ Λατουσάκη

Χοντρός: Βασίλης Μπούτσικος

Γκαβός: Στρατής Χατζησταματίου

Χελώνας: Δημήτρης Αποστολόπουλος

Έντυ: Τάσος Λέκκας

Παπάς: Γιλμάζ Χουσμέν

Μπράουν, ο Τίγρης: Γιάννης Εγγλέζος

Τζένυ: Μαριάννα Κιμούλη, Μυρτώ-Ειρήνη Θεοδωράκη

Πόρνες: Μυρτώ-Ειρήνη Θεοδωράκη,Ιώ Λατουσάκη, Διονυσία Μπαλαμώτη,Χριστίνα Μπρέκου, Ελπίδα-Αννα Νικολάου, Ιοκάστη-Αγαύη Παπανικολάου

Δεσμοφύλακας: Ιώ Λατουσάκη

Λούσυ: Ιώ Λατουσάκη

Πιάνο: Γιώργος Τζιατζιάφης, Χαράλαμπος Γωγιός

Επανάληψη: Τρίτη 2 Ιουλίου, ώρα 20:00

 

Τετάρτη 19 Ιουνίου, ώρα 20:00 [ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΑΥΛΙΟΣ ΧΩΡΟΣ]

Βιτσέντζου Κορνάρου, ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ*

Σύνθεση από τα μαθήματα:

Αγωγή Λόγου: Παρθενόπη Μπουζούρη

Οπλομαχητική: Κωνσταντίνος Μπουμπούκης

Παραδοσιακοί Χοροί: Χρυσούλα Τζαρδή

Διανομή:

(Με σειρά εμφάνισης)

Ερωτόκριτος: Στρατής Χατζησταματίου, Γιάννης Χαρκοφτάκης, Βασίλης Μπούτσικος, Τάσος Λέκκας

Πολύδωρος: Γιάννης Εγγλέζος

Ρήγας: Δημήτρης Αποστολόπουλος, Γιλμάζ Χουσμέν

Αρετούσα: Μυρτώ-Ειρήνη Θεοδωράκη, Ιώ Λατουσάκη, Διονυσία Μπαλαμώτη, Ελπίδα-Αννα Νικολάου, Ιοκάστη-Αγαύη Παπανικολάου, Μαριάννα Κιμούλη

Φροσύνη: Χριστίνα Μπρέκου, Μελίνα-Θεανώ Βαμπούλα, Διονυσία Μπαλαμώτη, Ελπίδα-Αννα Νικολάου

Πεζόστρατος: Γιάννης Εγγλέζος

*Διασκευή – Δραματουργική επεξεργασία: Έλσα Ανδριανού

Σκηνική σύνθεση - Διδασκαλία: Άρης Τρουπάκης

Ευχαριστούμε θερμά την Πρόεδρο του Λυκείου των Ελληνίδων κυρία Ελένη Τσαλδάρη και την Έφορο Ιματιοθήκης κυρία Πέννυ Σακκοπούλου-Βαλταζάνου για την ευγενική παραχώρηση των ενδυμασιών της Κρήτης καθώς και τα μέλη της χορευτικής ομάδας για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Επανάληψη: Τετάρτη 3 Ιουλίου, ώρα 20:00

 

Τρίτη 25 Ιουνίου, ώρα 20:00

Άντον Τσέχοφ, ΤΡΕΙΣ ΑΔΕΛΦΕΣ(Α’ - Β’ Πράξη) [ΘΕΑΤΡΟ]

Μετάφραση: Αλέξανδρος Ίσαρης – Γιώργος Δεπάστας

Σύνθεση από τα μαθήματα:

Υποκριτική: Ελένη Μποζά, Μαρία Σαββίδου, Άρης Τρουπάκης

Κίνηση – Χορός: Αγγελική Στελλάτου

Διανομή:

(Με σειρά εμφάνισης)

Α’ Πράξη:

Ιρίνα: Ιώ Λατουσάκη

Ανφίσα: Ελπίδα-Αννα Νικολάου

Όλγα: Μυρτώ-Ειρήνη Θεοδωράκη

Μάσα: Διονυσία Μπαλαμώτη

Τσεμπουτίκιν: Γιλμάζ Χουσμέν

Σολιόνι: Βασίλης Μπούτσικος

Τούζενμπαχ: Στρατής Χατζησταματίου

Φέραποντ: Τάσος Λέκκας

Βερσίνιν: Γιάννης Εγγλέζος

Αντρέι: Γιάννης Χαρκοφτάκης

Κουλίγκιν: Δημήτρης Αποστολόπουλος

Νατάσα: Ιοκάστη-Αγαύη Παπανικολάου

Φεντότικ/Ροντέ: Τάσος Λέκκας

Β’ Πράξη:

Ανφίσα: Ελπίδα-Αννα Νικολάου

Αντρέι: Γιάννης Χαρκοφτάκης

Νατάσα: Μελίνα-Θεανώ Βαμπούλα

Μάσα: Μαριάννα Κιμούλη

Βερσίνιν: Γιάννης Εγγλέζος

Ιρίνα:Χριστίνα Μπρέκου

Τούζενμπαχ: Τάσος Λέκκας

Τσεμπουτίκιν: Γιλμάζ Χουσμέν

Φεντότικ/Ροντέ: Στρατής Χατζησταματίου

Σολιόνι: Βασίλης Μπούτσικος

Όλγα: Μυρτώ-Ειρήνη Θεοδωράκη

Κουλίγκιν: Δημήτρης Αποστολόπουλος

Ενδυματολογική επιμέλεια: Κωνσταντίνος Ζαμάνης

Επανάληψη: Κυριακή 30 Ιουνίου, ώρα 20:00

 

Παρασκευή 28 Ιουνίου, ώρα 20:00

Αισχύλου, ΑΧΙΛΛΗΙΔΑ*[ΘΕΑΤΡΟ]

σε Αποκατάσταση – Προσαρμογή Νίκου Μανουσάκη

Μετάφραση αποσπασμάτων από την Ιλιάδα: Δ. Ν. Μαρωνίτης

Μετάφραση Αισχύλειων αποσπασμάτων: Νίκος Μανουσάκης

Σύνθεση από τα μαθήματα:

Υποκριτική: Άρης Τρουπάκης

Κίνηση-Χορός: Camilo Bentancor

Διανομή:

(Με σειρά εμφάνισης)

Μυρμιδόνες

Αχιλλέας: Δημήτρης Αποστολόπουλος, Στρατής Χατζησταματίου, Βασίλης Μπούτσικος, Γιλμάζ Χουσμέν

Φοίνικας: Ελπίδα-Αννα Νικολάου

Πάτροκλος: Γιάννης Χαρκοφτάκης

Χορός Μυρμιδόνων: Δημήτρης Αποστολόπουλος,Μελίνα-Θεανώ Βαμπούλα, Γιάννης Εγγλέζος, Μυρτώ-Ειρήνη Θεοδωράκη, Μαριάννα Κιμούλη, Ιώ Λατουσάκη, Τάσος Λέκκας, Διονυσία Μπαλαμώτη, Βασίλης Μπούτσικος, Χριστίνα Μπρέκου, Ελπίδα-Αννα Νικολάου, Ιοκάστη-Αγαύη Παπανικολάου, Γιάννης Χαρκοφτάκης, Στρατής Χατζησταματίου, Γιλμάζ Χουσμέν

Νηρηίδες

Αχιλλέας: Τάσος Λέκκας

Θέτις: Μαριάννα Κιμούλη

Χορός Νηρηίδων: Μελίνα-Θεανώ Βαμπούλα, Μυρτώ-Ειρήνη Θεοδωράκη,Ιώ Λατουσάκη, Διονυσία Μπαλαμώτη,Χριστίνα Μπρέκου, Ελπίδα-Αννα Νικολάου, Ιοκάστη-Αγαύη Παπανικολάου

Χορός Μυρμιδόνων:Δημήτρης Αποστολόπουλος,Γιάννης Εγγλέζος,Τάσος Λέκκας, Βασίλης Μπούτσικος, Γιάννης Χαρκοφτάκης, Στρατής Χατζησταματίου, Γιλμάζ Χουσμέν

Φρύγες ή Έκτορος Λύτρα

Αχιλλέας: Στρατής Χατζησταματίου, Γιάννης Χαρκοφτάκης

Ερμής: Ιώ Λατουσάκη, Διονυσία Μπαλαμώτη, Χριστίνα Μπρέκου

Πρίαμος: Γιάννης Εγγλέζος

Χορός - Εκάβη: Μελίνα-Θεανώ Βαμπούλα

Χορός - Ανδρομάχη: Μυρτώ-Ειρήνη Θεοδωράκη

Κορυφαία Χορού: Ιοκάστη-Αγαύη Παπανικολάου

Γυναικείος Χορός: Μαριάννα Κιμούλη,Ιώ Λατουσάκη, Διονυσία Μπαλαμώτη,Χριστίνα Μπρέκου, Ελπίδα-Αννα Νικολάου

Ανδρικός Χορός: Δημήτρης Αποστολόπουλος, Τάσος Λέκκας, Βασίλης Μπούτσικος, Στρατής Χατζησταματίου, Γιλμάζ Χουσμέν

Διασκευή - Δραματουργική Επεξεργασία: ΄Ελσα Ανδριανού

Μουσική σύνθεση: Γιλμάζ Χουσμέν

Ενδυματολογική επιμέλεια: Κωνσταντίνος Ζαμάνης

* Η συγκεκριμένη πτυχιακή εργασία βασίστηκε σε πρόγραμμα συνεργασίας της Δραματικής Σχολής του Εθνικού Θεάτρου με την Ακαδημία Αθηνών με θέμα την Ιλιαδική Τριλογία του Αισχύλου (Μυρμιδόνες – Νηρηίδες – Φρύγες ή Έκτορος Λύτρα).

Επανάληψη: Σάββατο 29 Ιουνίου, 20:00