Σκηνοθέτης: Άρης Τρουπάκης
Σκηνογραφία: Θοδωρής Χρυσικός
Κοστούμια: Θοδωρής Χρυσικός
Φωτισμοί: Δημήτρης Λογοθέτης
Ερμηνεύουν: Ντίλι: Δημήτρης Αλεξανδρής
Άννα: Δέσποινα Κούρτη
Κέιτ: Ερατώ Πίσση
Περιγραφή
Σε ένα απομονωμένο σπίτι δίπλα στη θάλασσα, η Κέιτ και Ντίλι έχουν επιλέξει να μένουν μακριά από την πραγματικότητα. Η εμφάνιση της Άννας, παλιάς φίλης της Κέιτ, μοιάζει εκ πρώτοις σαν μια τυπική επίσκεψη.
Περισσότερα
Όμως, σταδιακά η Άννα λειτουργεί σαν καταλύτης στη
σχέση του ζευγαριού, αποκαλύπτοντας πως και οι δύο αποκρύπτουν πράγματα για το παρελθόν τους, και κυρίως το ότι θυμούνται και αντιλαμβάνονται τις κοινές τους εμπειρίες
εντελώς διαφορετικά. Ποια είναι η Άννα και ποιος ο ρόλος στη ζωή της Κέιτ; Ποια είναι η πραγματικότητα για το παρελθόν της Κέιτ και του Ντίλι;
Ο Χάρολντ Πίντερ σε αυτό το δημοφιλές στη χώρα μας έργο του, που μέχρι τώρα έχει γίνει γνωστό με τον τίτλο «Παλιοί καιροί», μιλάει για τη διαχείριση της μνήμης, για τους άλυτους
λογαριασμούς μεταξύ των ζευγαριών και για το παρελθόν που μοιάζει όλο και πιο μακρινό, όσο ο άνθρωπος μεγαλώνει. Η επικαιρότητά του αποκαλύπτεται μέσα από τη μυστηριώδη
του ατμόσφαιρα, αλλά και το χιούμορ. Όπως και σε όλα τα έργα του Πίντερ, βασικό στοιχείο δεν είναι η πλοκή. Αντιθέτως, οι Άλλες εποχές προσκαλούν τον θεατή να επικεντρώσει τη ματιά του στη σχέση μεταξύ ανθρώπων που αγαπιούνται και να τους
παρατηρήσει.
Όπως λέει ο σκηνοθέτης, Άρης Τρουπάκης: «Το έργο μιλάει για το μεταίχμιο των γενεών. Γι’ αυτή την αίσθηση ότι όλα σε προσπερνούν με ραγδαία ταχύτητα. Παρ’ όλα αυτά, δεν είναι
μια ιστορία για το παρελθόν, αλλά για το απόλυτο παρόν, όπου ο Πίντερ αφήνει τον θεατή ελεύθερο να σκεφτεί, χωρίς να τον ταΐζει διαρκώς με πληροφορίες για την υπόθεση».
Βοηθός Σκηνοθέτη: Γιώργος Κοσσυβάκης
Μια πολύ ωραία μυστηριώδης παράσταση με εξαιρετικές ερμηνείες και από τους τρεις ηθοποιούς.
Ένα έργο πολυεπίπεδο που εστιάζει περισσότερο στους χαρακτήρες και τα μυστικά τους χωρίς να παρεμβαίνει στην κρίση του θεατή. Ο σκηνοθέτης ξετυλίγει με μαεστρία το κουβάρι της ιστορίας και προβληματίζει το κοινό.
Ευχαριστούμε πολύ θεατρομάνια.
Οι ερμηνείες των ηθοποιών ήταν πολύ καλές,παρόλο που το θέμα που θίγει ο Πίντερ είναι για μυημένους.Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση!
Εξαιρετική παράσταση με υπέροχες ερμηνείες!!!
Ωραίες ερμηνείες, σε ένα πολύ ενδιαφέρον έργο του Πίντερ.
Ενα εργο αινιγμα! Πολυ ωραιες ερμηνειες! Ευχαριστουμε για την προσκληση!!!
Πολύ καλή παράσταση με πολυ ωραίες ερμηνείες, ευχαριστούμε που θα δώσατε την ευκαιρία να την παρακολουθήσουμε
Εξαιρετική μοναδική παράσταση, υπέροχες ερμηνείες σας ευχαριστώ για την πρόσκληση.
Ευχαριστώ πολύ τη θέατρομάνια για την πρόσκληση, η παράσταση ήταν με πολύ εξαιρετικός σενάριο και πολύ καλές ερμηνείες.
Πολύ δυνατές ερμηνείες σε ένα έργο που αφήνει πολλά ερωτηματικά για τους ήρωες στον θεατή.
Ωραίες ερμηνείες σε ένα ιδιαίτερο έργο του Πίντερ που έχει πολλαπλές αναγνώσεις, ιστορίες μέσα στην ιστορία!
Μιά όμορφη παράσταση για τις σχέσεις των ανθρώπων που αγαπιούνται , γεμάτη ευαισθησίες και χιούμορ από τρεις ταλαντούχους ηθοποιούς. Ευχαριστώ πολύ ΘΕΑΤΡΟΜΑΝΙΑ.
Ο τρόπος γραφής του Πίντερ είναι ιδιαίτερος, το έργο επιδέχεται διαφορετικές ερμηνείες ενώ αφήνει και αναπάντητα ερωτήματα. Αν σας αρέσουν τα έργα του Χ.Πίντερ θα απολαύσετε μια πολύ καλή παράσταση με ωραίες ερμηνείες και σκηνοθεσία.
Το παιχνίδι των αναμνήσεων (τι θυμόμαστε, πώς το θυμόμαστε ή τι νομίζουμε ότι θυμόμαστε) μέσα από την εξαιρετική σκηνοθεσία του Αρη Τρουπάκη και τις υπέροχες ερμηνείες των 3 ταλαντούχων ηθοποιών!
Τόσο η σκηνοθεσία όσο και η ερμηνεία των ηθοποιών είναι εξαιρετική. Άραγε πόσο καλά γνωρίζουμε το παρελθόν της κολλητης φίλης μας, του συντρόφου μας?