0

9th Handmade & Recycled Theater Festival

Σχετικά

Από 14 Οκτωβρίου έως 24 Οκτωβρίου παίρνουμε την τέχνη στα χέρια μας!

Η Πολυδραστική Ομάδα Τέχνης Fabrica Athens διοργανώνει φέτος το 9th Handmade & Recycled Theater Festival. Το πιο χειροποίητο και ανακυκλώσιμο φεστιβάλ στη γειτονιά του Κεραμεικού, επιστρέφει για ένατη συνεχόμενη χρονιά!

Η Ιδέα
Γιατί χειροποίητο και ανακυκλώσιμο;
«Αυτό που με κόπο κάναμε, του δώσαμε έναν τίτλο». Κεντρικό ρόλο στη φιλοσοφία του φεστιβάλ έχουν οι ιδέες του χειροποίητου και του ανακυκλώσιμου. Το όνομα και ο χαρακτήρας του Φεστιβάλ προέκυψαν από την ίδια την ταυτότητα της ομάδας και συνεχίζει την πορεία του στον χρόνο. Μέσα στις ιδιαίτερες συνθήκες που διανύουμε, με τον χώρο του πολιτισμού να πλήττεται και τους καλλιτέχνες να καλούνται να βρουν νέους τρόπους για να συνεχίσουν τη δημιουργία, η ιδέα του Φεστιβάλ εμπνέεται από έναν διαφορετικό τρόπο λειτουργίας.

Στόχος μας η ανάδειξη των καλλιτεχνών που παίρνουν την τέχνη στα χέρια τους και η παρουσίαση DIY δημιουργιών. Για πρώτη φορά φέτος το φεστιβάλ φιλοξενεί και διεθνείς συμμετοχές· καλλιτέχνες και ομάδες που μοιράζονται κοινό όραμα με τη Fabrica Athens μας τιμούν με την παρουσία τους!

Το πρόγραμμα του 9th HRTFest περιλαμβάνει:
Θέατρο, σωματικό θέατρο, θέατρο δρόμου, παιδικό θέατρο, αυτοσχεδιασμό, χοροθέατρο, θεατρικό αναλόγιο, performance, video performance, video dance, music performance, site specific performance, standup comedy, αφήγηση, σύγχρονο χορό, συναυλίες, live μουσική, μικρού και μεσαίου μήκους ταινίες, προβολές video art, ντοκιμαντέρ, ζωγραφική, κολάζ, φωτογραφία, installations, παρουσίαση βιβλίου, καλλιτέχνες τσίρκο, ακροβατικά, aerial Skills, κόσμημα, μάσκα, κούκλα, ένδυμα, DIY κατασκευές, δημιουργική απασχόληση παιδιών, σεμινάρια, διαλέξεις.

Τι καινούργιο υπάρχει;
– Green Object – Διαγωνισμός 15λεπτων παραστάσεων

Διαγωνισμός για θεατρικές ομάδες! Το πράσινο χρώμα, τα πράσινα αντικείμενα, η έννοια του «πράσινου» αποτελούν την πηγή έμπνευσής μας. Η κάθε ομάδα έχει δεκαπέντε λεπτά στη διάθεσή της για να παρουσιάσει μία παράσταση ή performance που να εμπνέεται ή να περιέχει το πράσινο χρώμα, τα πράσινα αντικείμενα ή την έννοια του πράσινου.
– Διαγωνισμός Νέων Θεατρικών Έργων
Το HRTFest φιλοξενεί συγγραφείς, με νέα θεατρικά έργα που δεν έχουν παρουσιαστεί στο κοινό. Η παρουσίαση στο Φεστιβάλ θα γίνει σε μορφή θεατρικού αναλογίου.

Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος οι χώροι και ο τρόπος λειτουργίας θα διαμορφωθούν – καθοριστούν σε συνάρτηση με τους κανόνες και τα μέτρα προστασίας που προτείνονται από τους αρμόδιους φορείς.

* Προμηθευτείτε έγκαιρα τα εισιτήρια σας από την πλατφόρμα viva.gr


* Η κράτηση θέσης για τα σεμινάρια γίνεται μετά από επικοινωνία με τους εκπαιδευτές των σεμιναρίων.

Το Φεστιβάλ διοργανώνεται με την υποστήριξη και αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Θα τηρηθούν αυστηρά όλα τα πρωτόκολλα που ορίζει ο ΕΟΔΥ και το Υπουργείο Πολιτισμού για τις εκδηλώσεις. Για την αποφυγή του συνωστισμού παρακαλούμε να φροντίζετε για την έλευσή σας στον χώρο τουλάχιστον 30’ νωρίτερα.

Εικαστικό αφίσας: Iris Fousteri
Επιμέλεια αφίσας: Θάνος Κερμίτσης

ΗRTFest – Πρόγραμμα

Εκθέσεις*

Σιλβάνα Σάρτι - Μάγισσες & Οι 8 άνεμοι
Μανωλία Κοκολουγιάννη & Paul Goodman -
Pulpstruct
BLANK team!
Multiactive studio gallery DecArt - Έργα μεταξοτυπίας
Σεβαστή Χατζισαββίδου –
Χαρτολογισμοί
Φώτης Παπαγεωργίου –
Ο Δράκος
Μαρία Ιωαννίδου (
la__mancha) - Συνθέσεις σε χαρτί
Σοφιάννα Λεκού –
Digital Art
Ελένη Καραχάλιου –
Ιστορικά Κοστούμια
Ανδρέας Αντώνος -
Κομιξ
Κική Ταπραντζή -
Βλεφαρίσματα
Ελένη Λέμη -
Απατουρία
Θοδωρής Τριφύλλης -
Αστική Κοιλάδα
Αναστασία Τζαβάρα -
Thread my mind
Έλβις Σαντζάκου - Χάος 2

Χειροτέχνες

Μαρία Μπατζανοπουλου – Κατασκευές κοσμημάτων από macrame
Μαριαλένα Πριοβόλου -
Red Babushka
Ουρανία Κουρέλη -
Equilibriem
Αλεξάνδρα Σπανού & Χρυσή Πετρουλάκη -
Χρυσαλένδρα
Χριστίνα Γκουμουριάν –
Just Love that color
A
nima Care - AnimaCareStore
Ιωάννα Χαλαμανδάρη -
Metalwork
Άννα και Φωτεινή -
Hoola Hook handmade crochet
Κωνσταντίνα Μπάμπατζάνη -
Babtzart
Μελίνα Κόφφα –
Pocket Clay Jewelry
Γιάννα Ντρε - Μια σκιά σε κάθε όνειρο (έκθεση βιβλίου)

* Οι εκθέσεις θα φιλοξενούνται στο χώρο του Φεστιβάλ καθ’ όλη τη διάρκειά του από 14 έως 24 Οκτωβρίου

Πέμπτη 14/10

19:00- 20:00 - “Εν Αναμονή - Pending” / Νατάσσα Αραμπατζή / Trapeze solo performance / Διάρκεια: 8’ (σε επανάληψη) // Χώρος : Μπαρ

20:00 – 20:10 - Khaki versus colors / Μαριάννα Σφυρίδη / Performance / Διάρκεια 10΄ // Χώρος: αυλή

20:15 – 21:15 - Μουσικό ταξίδι με το τρίο Belo-tanos / Belotanos / Διάρκεια 60΄ // Χώρος: Αυλή

Παρασκευή 15/10

17:30 – 19:00 - Humade crafts workshop για ενήλικες / Γιούλα Κουτσουμπού / Εργαστήριο δημιουργικής επαναχρησιμοποίησης για εφήβους και ενήλικες / Διάρκεια: 90’ // Χώρος: Μπαρ

20:00 – 21:00 - Κύκνειο Άσμα / Κοινότητα Τέχνης Πράξις / Διάρκεια : 20’ // Χώρος: Θέατρο

21:30 – 23:30 - TAPANTALa / Elettra Dalmera & Pepe Peperonious / Διάρκεια : 120’ // Χώρος : Μπαρ

Σάββατο 16/10

11:00 – 14:00 - Κόψε, κόλλα, ράψε | Εργαστήριο Collage / Σουλτάνα Ηλωρίδου / Διάρκεια 180΄ // Χώρος : Θέατρο

14:30 – 16:00 - Humade crafts workshop για παιδιά / Γιούλα Κουτσουμπού / Εργαστήριο δημιουργικής επαναχρησιμοποίησης για εφήβους και ενήλικες / Διάρκεια: 90’ // Χώρος : Μπαρ

16:30 – 18:30 Theatre improvisation for entrepreneurship – Εργαστήρι θεάτρου, αυτοσχεδιασμού και επιχειρηματικότητας με αφορμή το Erasmus + TC «Catch your moment» / Κυριάκος Παπαδόπουλος / Διάρκεια : 120’ // Χώρος : Θέατρο

18:30 – 19:15 Νατάσσα Αραμπατζή / Site specific performance / Διάρκεια: 45’ / Χώρος: Δρόμος

19:30 – 20:40 - Ο Βασιλιάς / Liz Arday & Διονύσης Μάτσικας / Διάρκεια : 70’ // Χώρος: Αυλή

21:00 – 22:00 - The Lord of the RingTones / Compagnia I PredAttori del Tempo / Performance of theater and circus / Διάρκεια : 45’ // Χώρος : Αυλή

22:30 – 23:10 - Journey to hell... Escape to heaven / Mind the heels - female vocal ensemble / Διάρκεια 35’ // Χώρος : Μπαρ

Κυριακή 17/10

11:30 – 13:00 – Upcycling Εργαστήριο με προϊόντα μίας χρήσης / Αναστασία Βουτσά / Διάρκεια: 90’ // Χώρος: Μπαρ

13:00 – 15:00 - Πολιτείες στα σύννεφα ή Πως να γίνεις πουλί / Ειρήνη Καλογεροπούλου / Workshop θεάτρου, μουσικής, ποίησης, installation art για παιδιά 7-12 ετών / Διάρκεια: 90’ //Χώρος: Θέατρο

15:30 – 17:30 - The new circus family - A workshop thought for parents and kids / Compagnia "I PredAttori del Tempo / Workshop / Διάρκεια: 120’ // Χώρος: Αυλή

18:30 – 19:30 - Συνάντηση – Performance / Ομάδα Σπίρτο / Διάρκεια: 45’ // Χώρος: Αυλή

20:00 – 20:15 - Chez moiPerformance / Αγγελική Μαριδάκη / Διάρκεια: 12’ // Χώρος : Αυλή

20:15 – 21:00 - Για(τι)πονάς; / Ομαδα ‘’ΝαΣουΠώΚάτι’ / Clown αυτοσχεδιασμός / Διάρκεια: 45’ // Χώρος: Αυλή

21:30 – 22:15 - Συνθέσεις για σόλο κιθάρα / Στέλιος Κυριακίδης / Music Performance/ Διάρκεια : 45’ // Χώρος: Μπαρ

Δευτέρα 18/10

14:00 – 16:00 - Εργαστήρια για φωνή, λόγο και κίνηση, μια performance στο ποίημα "Σώπα, μη μιλάς" του Αζίζ Νεσίν / Chorpus Visual / Διάρκεια: 120’ // Χώρος: Θέατρο

16:30 – 18:30 – Homistas DIY Community / Στέφανος Λώλος / Εργαστήριο Κατασκευών / Διάρκεια 120’ / Χώρος: Αυλή

19:00 – 21:30 - Αφιέρωμα σε ταινίες μικρού και μεσαίου μήκους:
- Λειψανδρία / Σκηνοθέτης: Σταύρος Πανέρας
-
Carola / Σκηνοθέτης: Μαριλένα Λιακοπούλου – Ιωάννα Λιούτσια // 14:31’
-
NONTRUE / Σκηνοθέτης: Θοδωρής Αδάμος // 08:23’
-
Eat eye, fish! Am I dreaming? / Σκηνοθέτης: Φρόσω Παπαδημητρίου // 04:40’
-
Godot came / Σκηνοθεσία: Λευτέρης Τσάτσης
- Το όνομά μου δεν είναι κούκλα / Μια πρωτοβουλία του
Humade Crafts Workshop // 01:38’
-
For Something Waterless / Σκηνοθέτης: Tal Mor // 15:00’
-
Dialogus inter feminas et natura / Σκηνοθέτης: Sabina Andrea Allen // 08:02’
*
Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους συντελεστές των ταινιών

22:00 – 23:15 - Solo Loop Project - «Όταν ο Ήχος γίνεται Τοπίο» / James Basdanis / Διάρκεια : 75’ // Χώρος : Μπαρ

Τρίτη 19/10

14:00 – 16:00 - Εργαστήρια για φωνή, λόγο και κίνηση μια performance στο ποίημα "Σώπα, μη μιλάς" του Αζίζ Νεσίν / Chorpus Visual / Διάρκεια: 120’ // Χώρος: Θέατρο

18:30 – 21:30 - Θεατρικό αναλόγιο:
-
Aπολογισμός 2 πράξεων / Συγγραφέας: Τάσος Σκιάδας
- Διάδρομοι / Συγγραφέας: Αγγελίνα Λάτση

- Ιφιγένεια - 112 / Συγγραφέας:
Παναγιώτης Ρενιέρης
- Λυσιστρατούλα / Συγγραφέας:
Adam Begge

22:00 – 23:00 - Σάζι, Λύρα, σύγχρονη οργανική μουσική / Paul Goodman - Mανωλία Κοκολογιάννη / Διάρκεια: 60’ // Xώρος : Μπαρ

Τετάρτη 20/10

14:00 – 16:00 - Εργαστήρια για φωνή, λόγο και κίνηση μια performance στο ποίημα "Σώπα, μη μιλάς" του Αζίζ Νεσίν / Chorpus Visual / Διάρκεια: 120’ // Χώρος: Θέατρο

16:30 – 18:00 - Sounds of the ocean - Mystical sound workshop / Joshua Sam Miller / Διάρκεια: 90’ // Χώρος: Θέατρο

18:30 – 21:30 - Θεατρικό αναλόγιο
- Πολιτικές θέσεις /
Συγγραφέας: Δήμητρα Γκίφα
- Πένθιμη φούγκα σε Ρε ελάσσονα /
Συγγραφέας: Αλεξάνδρα Καλτσογιάννη
- Η επανάσταση μπορεί να περιμένει /
Συγγραφέας: Βαγγέλης Παπαδιόχος
- Το παιχνίδι της Αλίκης /
Συγγραφέας: Δελίνα Βασιλειάδη

22:00 – 23:30 - Reeds nBridge - Melting pot / Δημήτρης Κούστας - Λουκάς Γιαννακίτσας / Διάρκεια : 90’ / Χώρος : Mπαρ

Πέμπτη 21/10

14:00 – 16:00 - Εργαστήρια για φωνή, λόγο και κίνηση μια performance στο ποίημα "Σώπα, μη μιλάς" του Αζίζ Νεσίν / Chorpus Visual / Διάρκεια: 120’ // Χώρος: Θέατρο

16:30 – 18:00 – Εκπαίδευση Θεατρικών Εκπαιδευτών / Φάνης Κατέχος / Εκπαιδευτικό Σεμινάριο – Fabrica Lab / Διάρκεια: 90’ / Χώρος: Θέατρο

18:30 – 19:30 - Green object:
- Ποιος πότισε τη γλάστρα / Νεφέλη Σταματογιαννοπούλου, Χάρη Δουμούρας
a.k.a Glastra, Άγγελος Μαστραντώνης, Έυα Τσουρου
- Το φαινόμενο της πεταλούδας/ Ερμιόνη Πολιτίδου, Ηλιάνα Αντωνιάδου, Μαρία Στεφανίδου, Δημήτρης Λώλης
- Πύρινο κτήνος /
Bow Theatre Group - in corp. - V3rsus ID

20:00 – 21:00 - Ο γλάρος ‘Οου / Γλυκές ρέγγες / Improvisation / Διάρκεια: 60’ / Χώρος : Θέατρο

21:30 – 22:05 - Stand up comedy / Θωμάς Παπαδάκης / Διάρκεια 35’ // Χώρος: Θέατρο

22:30 – 00:00 - One man band show / Δημήτριος Καρούζος και οι φτωχοί συγγενείς / Διάρκεια: 90’ / Χώρος: Μπαρ

Παρασκευή 22/10

14:00 – 16:00 - Εργαστήρια για φωνή, λόγο και κίνηση μια performance στο ποίημα "Σώπα, μη μιλάς" του Αζίζ Νεσίν / Chorpus Visual / Διάρκεια: 120’ // Χώρος: Θέατρο

16:30 – 18:00 - Movement Medicine • Moving Body, Moving Stories / Μαρία Βαρελά / Διάρκεια: 90’ / Χώρος: Θέατρο

18:30 – 19:30 - Green object:
- Ένα παραμύθι χωρίς μέλλον / Κατερίνα Κασιδιάρη
- Pulsating Earth /
Παύλος Παπαδόπουλος, Μαρία Μπελεβέγκα, Λήδα Σουμάκη, Μαρία Κωστουλίδου, Αλίκη Δουρμάζερ
-
ROOTS? / Άννα Κοκκινάκη

20:00– 20:45 - The village - Αυτοσχεδιαστικό θέατρο / Raining Bats and Cats / Διάρκεια: 45’ / Χώρος: Θέατρο

21:30 – 23:00 - Παναγιώτης Καραγιάννης / Swamp Blues Κara / Διάρκεια: 90’ // Xώρος: Μπαρ

Σάββατο 23/10

11:00 – 12:30 - Το σώμα μου στον χώρο / Μάγδα Μόσχου / Εργαστήρι δημιουργικής απασχόλησης για παιδιά / Διάρκεια: 90’ // Χώρος: Θέατρο

13:00 – 14:50 - Το Αηδονάκι / Ομάδα Πράματα και Θάματα / Παιδική θεατρική παράσταση για παιδιά 15 μηνών - 6 ετών / Διάρκεια: 50’ // Χώρος: Αυλή

14:30 – 16:30 – Be Loose / Δήμητρα Καραχοτζίτη / Eργαστήρι ελεύθερου μη-κατευθυνόμενου παιχνιδιού για ενήλικες / Διάρκεια 120΄ // Χώρος: Θέατρο

17:00 – 18:30 - Tai chi και θέατρο / Μαρία Ρήγα & Χρήστος Δεδεμάδης / Διάρκεια: 90’ // Χώρος: Αυλή

19:00 – 19:15 - Se_pair_rated / Ειρήνη Μωραϊτέλλη, Χριστιάνα Κατσιμπράκη / Performance χορού / Χώρος: Αυλή

19:15 – 19:30 - Sindesis / Μαριτίνα Κατσιμπράκη / Performance χορού / Διάρκεια: 10΄ / Χώρος: Αυλή

19:30 – 20:00 – Motherese - Motherless / Ειρήνη Καλογεροπούλου / Site specific performance / Διάρκεια : 30 ‘ / Χώρος συνάντησης : Αυλή – Χώρος διεξαγωγής: Παρακείμενη οδός (οι θεατές θα μεταβούν στον χώρο από τη διοργάνωση του Φεστιβάλ)

20:30 – 21:30 - Ο Τροφοδιανομέας / Βαγγέλης Βογιατζής, Μιχάλης Τακτικάκης / Θεατρική παράσταση / Διάρκεια: 60’ // Χώρος: Αυλή

22:00 – 00:00 - Προπολεμικό ρεμπέτικο / Βαγγέλης Πετρινιώτης & Δέσποινα Ψαθά / Διάρκεια 120΄ / Χώρος : Μπαρ

Κυριακή 24/10

12:00 – 13:00 - Ιστορίες της ποντικότρυπας / Τιραντέλες / Παιδική διαδραστική παράσταση για παιδιά 5 - 12 ετών/ Διάρκεια 60΄ // Χώρος : Αυλή

13:30 – 16:30 - Free your play Δήμητρα Καραχοτζίτη / Ελεύθερο μη κατευθυνόμενο παιχνίδι για παιδιά / Διάρκεια 180΄ // Χώρος θέατρο

18:00 – 19:00 - Zero waste tips and facts / Beconscious Team / Σεμινάριο / Διάρκεια: 60’ // Χώρος: Αυλή

19:30 – 20:30 - «Η Μεσόγειος τραγουδά» / φωνητικό σύνολο Νέφες / Διάρκεια 55’ / Χώρος : Αυλή

20:30 – 00:00 - Μία βραδιά γεμάτη εκπλήξεις από την ομάδα της Fabrica Athens και διεθνής προσκεκλημένους.

Προπώληση: Recycled


Φωτογραφίες

1 ΣΧΟΛΙΟ